O autorze
Profesor nauk prawnych. Najdłużej urzędująca Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Polsce, sprawowała tę funkcję przez sześć lat (2007-2013). Z jej inicjatywy przeprowadzono kompleksowe reformy nauki i szkolnictwa wyższego.
Od 2004 roku związana z Platformą Obywatelską. Poseł na Sejm VII kadencji.
W maju 2014 roku uzyskała mandat Posła do Parlamentu Europejskiego. Jest wiceprzewodniczącą Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Działa także w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).
Mandat europosła sprawuje po raz drugi, zasiadała w Parlamencie Europejskim także w latach 2004-2007.
Jest członkiem Transparency International Polska i Amnesty international.

Naukowcy z CERN dokonali przełomu. To także polski sukces!

Bozon Higgsa
Bozon Higgsa cern.ch
Cały świat obiegła w środę sensacyjna informacja, że badacze z europejskiego ośrodka CERN dokonali naukowego przełomu– po latach badań odkryli nową cząstkę elementarną, która może być poszukiwaną od tak dawna cząstką Higgsa, nazywaną też „boską cząstką”. Niewykluczone, że nowoodkryta cząstka tylko odpowiada właściwościom bozonu Higgsa, a w rzeczywistości otwiera zupełnie nowy i nieznany rozdział fizyki. Tak czy inaczej – to wielki sukces europejskiej nauki. I wielki sukces polskich fizyków, którzy w tym prestiżowym ośrodku na granicy Szwajcarii i Francji pracują od prawie pół wieku.

- Cząstek elementarnych, z których zbudowany jest świat, wszechświat, my i wszystko, co nas otacza, jest niewiele. Odkrycie więc kolejnej, której brakowało w tak zwanym Modelu Standardowym, jest naprawdę osiągnięciem dużej skali dla całej dotychczasowej nauki. Ma wymiar historyczny – mówił z dumą Andrzej Siemko, szef zespołu technicznego z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Andrzej Siemko to jeden z liderów licznej grupy Polaków, którzy w ośrodku badawczym pod Genewą realizują z wielkim rozmachem światowej klasy badania w dziedzinie fizyki. Pierwsi polscy naukowcy pojawili się w CERN jeszcze w latach 60., gdy nasz kraj był izolowany żelazną kurtyną – byliśmy tam wówczas jedynym krajem z bloku wschodniego, a CERN był dla polskich uczonych prawdziwą „naukową Europą”. Dziś w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych badania prowadzi około 230 uczonych z Polski, wspiera ich też znacząca grupa badaczy w kraju, to właśnie tam klarują się najlepsze polskie publikacje naukowe w dziedzinie fizyki i astrofizyki cząstek. Tylko w uruchomieniu Wielkiego Zderzacza Hadronów, dzięki któremu możliwe było ogłoszone dzisiaj odkrycie, na przełomie kilku lat uczestniczyło ponad stu Polaków.
Profesor Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych uznał, że odkrycie nowej cząstki to największe wydarzenie od czasu, gdy człowiek stanął na Księżycu. Ten zaplanowany z rozmachem lot w nieznane przybliżył nas zatem ku naukowemu poznaniu. Gratuluję wszystkim, którzy mieli i mają w nim swój udział.
Trwa ładowanie komentarzy...