O autorze
Profesor nauk prawnych. Najdłużej urzędująca Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Polsce, sprawowała tę funkcję przez sześć lat (2007-2013). Z jej inicjatywy przeprowadzono kompleksowe reformy nauki i szkolnictwa wyższego.
Od 2004 roku związana z Platformą Obywatelską. Poseł na Sejm VII kadencji.
W maju 2014 roku uzyskała mandat Posła do Parlamentu Europejskiego. Jest wiceprzewodniczącą Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Działa także w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).
Mandat europosła sprawuje po raz drugi, zasiadała w Parlamencie Europejskim także w latach 2004-2007.
Jest członkiem Transparency International Polska i Amnesty international.

Generacja liderów przyszłości

Wśród studentów polskich uczelni są prawdziwi liderzy przyszłości.

To młodzi naukowcy, którzy już dziś odnoszą sukcesy w międzynarodowych konkursach, a w przyszłości mogą nadać kierunek rozwoju prowadzonym w kraju badaniom. By nie tracić tych talentów i pomóc im w rozwijaniu się, ogłoszony zostanie program „Generacja Przyszłości”. Będzie on adresowany do nieprzeciętnych studentów, którzy przygotowują się do udziału w międzynarodowych zawodach.
Program „Generacja przyszłości” - dzięki sfinansowaniu kosztów wyjazdów, zajęć przygotowujących do zawodów i potrzebnych materiałów - ułatwi młodym ambitnym Polakom udział w światowych prestiżowych konkursach.
Przykłady osiągnięć, które warto naśladować już są. Z zainteresowaniem słuchałam, jak opowiadali o swoich sukcesach laureaci tegorocznych edycji konkursów Imagine CUP 2012, Robot Challenge 2012 czy Google Online Marketing Challenge, z którymi się dzisiaj spotkałam.

Warto wymienić ich nazwiska i dokonania:

RobotChallenge 2012
Robot Challenge to największe międzynarodowe mistrzostwa konstruktorów robotów w Europie. Sukces odniósł w tym konkursie zespół Line Follower, który tworzą Bartosz Derkacz i Szymon Mońka, studenci Politechniki Wrocławskiej. Skonstruowane przez nich roboty: Impact i Shock zajęły odpowiednio I i II miejsce w kategorii „Line Follower”, polegającej na jak najszybszym pokonywaniu przez maszynę trasy wyrysowanej ciemną linią na plastykowych płytach.

Google Online Marketing Challenge
Google Online Marketing Challenge to z kolei jeden z największych konkursów związanych z marketingiem internetowym. Studenci uczestniczący w rywalizacji przez kilka miesięcy prowadzą kampanię reklamową w systemie AdWords dla wybranej przez siebie instytucji. Reprezentacja SGH w składzie: Piotr Wawrysiuk, Kamil Borkowski, Joanna Sakowska, Aneta Maliszewska oraz Łukasz Kanownik, pod opieką dr Tymoteusza Doligalskiego, opracowała strategię marketingową uwzględniającą przeprowadzenie skutecznej trzytygodniowej kampanii reklamowej w wyszukiwarce. Z zainwestowanej w kampanię AdWords kwoty wygenerowany został zwrot z inwestycji w wysokości ponad 330 proc., a reklamy zostały wyświetlone ponad 38 tys. razy.


Imagine Cup 2012
To konkurs organizowany przez firmę Microsoft. Jego uczestnicy rywalizują w kilku kategoriach takich jak: projektowanie oprogramowania, projektowanie systemów wbudowanych, projektowanie gier, technologie informatyczne, mashup oraz film krótkometrażowy. Karol Stosik studiuje informatykę na Politechnice Gdańskiej. Zajął II miejsce w światowym finale Imagine Cup 2012 w Australii w kategorii Windows Phone Challenge. Jest twórcą specjalnej aplikacji „ZZ Braille Reader”, dzięki której osoby niewidome mogą czytać na smartfonie książki, notatki i inne teksty napisane alfabetem Braille’a. Aplikacja pracuje w trybie online i offline. Dane są bezprzewodowo synchronizowane z komputerem. Na Imagine Cup 2012 Karol Stosik wystartował jako jednoosobowy zespół pod nazwą The Stack.
Polskę reprezentowała też zespół „The Flexify”, w składzie Tomasz Malesza, Marek Banaszak, Michał Kulikowski, Piotr Kowalczyk i Adam Kuczyński. Zespół tworzą studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Grupa zajęła III miejsce w kategorii Kinect Fun Lab Challenge za stworzenie gry "Reh the Dragon", będącej częścią projektu Kinesio Studio – oprogramowania z wykorzystaniem technologii Kinect, służącym do rehabilitacji dzieci poprzez program do ćwiczeń, oparty na zabawie.

Nie można pominąć sukcesów studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy właśnie teraz przebywają w Dolinie Krzemowej i podpatrują, jak pracuje się nad nowymi wynalazkami. Zespół z UW, w składzie Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki i Wojciech Śmietanka, zajął II miejsce w Finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM ICPC 2012. Mistrzostwa odbyły się na Uniwersytecie Warszawskim.

Wierzę, że sukcesy wszystkich tych studentów, staną się inspiracją dla innych, kolejnych liderów przyszłości!
Trwa ładowanie komentarzy...