O autorze
Profesor nauk prawnych. Najdłużej urzędująca Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Polsce, sprawowała tę funkcję przez sześć lat (2007-2013). Z jej inicjatywy przeprowadzono kompleksowe reformy nauki i szkolnictwa wyższego.
Od 2004 roku związana z Platformą Obywatelską. Poseł na Sejm VII kadencji.
W maju 2014 roku uzyskała mandat Posła do Parlamentu Europejskiego. Jest wiceprzewodniczącą Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Działa także w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).
Mandat europosła sprawuje po raz drugi, zasiadała w Parlamencie Europejskim także w latach 2004-2007.
Jest członkiem Transparency International Polska i Amnesty international.

Kobiety Europy mogą być dumne

Z niecierpliwością czekaliśmy na wieści ze Szwajcarii. Wczoraj po godzinie siedemnastej otrzymałam tę znakomitą wiadomość: Prof. Agnieszka Zalewska stanie na czele Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN.

Polacy mogą być dumni, że nasza rodaczka zajęła tak prestiżowe stanowisko. Dumne mogą być także kobiety Europy, bo to kobieta po raz pierwszy w historii pokieruje pracami Rady w największym laboratorium Europy.

Ten wybór to wyraz ogromnego uznania dla niepodważalnych dokonań naukowych prof. Zalewskiej, pracującej w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, specjalistki w dziedzinie fizyki wysokich energii, badaczki neutrin i ciemnej materii. Żadne starania dyplomatyczne o poparcie naszej kandydatki przez inne kraje nie przyniosłyby takiego sukcesu, gdyby nie stały za nimi ogromne osiągnięcia naukowe Pani Profesor, jej badawcza pasja i dotychczasowa praca w CERN, gdzie dała się poznać jako osoba niezwykle zaangażowana w prowadzone projekty i oddana naukowej działalności. Pozycja Polaków w CERN budowana była także prze lata pracy i dokonań wszystkich polskich badaczy i inżynierów, którzy od ponad pół wieku pracują w CERN nad najbardziej przełomowymi teoriami i eksperymentami.

Mam ogromną nadzieję, że przykład prof. Zalewskiej pomoże naszym wybitnym naukowcom uwierzyć, że każdy z nich może osiągnąć wiele na forum europejskim i światowym. Uwierzyć, że można z powodzeniem starać się o najwyższe stanowiska w gremiach naukowych, że można zdobywać prestiżowe granty i prowadzić wielkie międzynarodowe projekty. Mam także nadzieję, że polskie maturzystki, myśląc o swoje przyszłej karierze zawodowej, dostrzegą ogromny potencjał nauk ścisłych i wybiorą takie właśnie kierunki przyszłości, aby kiedyś być może realizować karierę badaczek i zdobywać największe światowe laury.
Trwa ładowanie komentarzy...