O autorze
Profesor nauk prawnych. Najdłużej urzędująca Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Polsce, sprawowała tę funkcję przez sześć lat (2007-2013). Z jej inicjatywy przeprowadzono kompleksowe reformy nauki i szkolnictwa wyższego.
Od 2004 roku związana z Platformą Obywatelską. Poseł na Sejm VII kadencji.
W maju 2014 roku uzyskała mandat Posła do Parlamentu Europejskiego. Jest wiceprzewodniczącą Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Działa także w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).
Mandat europosła sprawuje po raz drugi, zasiadała w Parlamencie Europejskim także w latach 2004-2007.
Jest członkiem Transparency International Polska i Amnesty international.

„Ścieżki Kopernika”, czyli rozbudzamy zainteresowanie nauką u młodzieży

To wśród uczniów, którzy dziś zakończyli rok szkolny, są przyszli odkrywcy, wynalazcy i naukowcy przekraczający granice poznania, którzy mogą zdobyć sławę na miarę astronoma Mikołaja Kopernika.

Polscy uczniowie mają naukowe pasje i już zadziwiają świat. Niedawno media donosiły o sukcesie 14-letniego Kamila Piechowiaka, gimnazjalisty z Lubonia, który został finalistą w konkursie Google Science Fair 2013. Jego projekt „Samowystarczalny samochód zasilany energią odnawialną Słońca i wiatru”, znalazł się wśród 90 najciekawszych pomysłów, pokazujących zastosowanie nauki w praktyce i to, jak dzięki wynalazkom można zmieniać świat. Do finału Google Science Fair 2013 z projektem „Co czai się w naszych lodówkach?” zakwalifikowali się też licealiści z Sosnowca: Kamil Danak, Marcin Muszalski, Wojciech Grędel. Jako zespół WafS (We are from Sosnowiec) opracowali system, wykorzystujący aplikację na smartfona, który pomaga zarządzać zakupami spożywczymi – informuje o dacie przydatności produktów znajdujących się w lodówce, a nawet podpowiada, co można z nich ugotować.

Młodzi Polacy mają sukcesy w odkrywaniu asteroid. Co więcej - 17-letnia Kinga Panasiewicz z Hrubieszowa będzie mogła poszczycić się asteroidą nazwaną jej imieniem. To specjalna nagroda dla nastolatki za II miejsce w prestiżowym konkursie naukowym dla młodzieży w dziedzinie medycyny i zdrowia - Intel International Science and Engineering Fair w USA. Praca konkursowa licealistki dotyczyła wpływu synchronizacji półkul mózgowych na pracę mózgu. Nasi uczniowie są też liczącymi się uczestnikami cyklicznego Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (European Union Contest for Young Scientists, EUCYS).

Z myślą o rozbudzeniu naukowych pasji wśród młodzieży i popularyzacji nauki w społeczeństwie rozstrzygnęliśmy konkurs na atrakcyjne popularnonaukowe zajęcia w ramach nowego rządowego przedsięwzięcia pod nazwą „Ścieżki Kopernika”. Jego idea jest prosta: otworzyć uczelniane laboratoria i biblioteki, zaprosić młodzież do przeprowadzania doświadczeń, do zbierania danych i obserwacji, do organizowania naukowych wystaw. Wszystko to po to, by zachęcić najmłodszych do zgłębiania tajników nauki, a wszystkim pokazać, jak ważne są badania, które pomagają zrozumieć i ulepszyć otaczający świat.


„Ścieżki Kopernika” to 16 ciekawych projektów – po jednym w każdym województwie. Na ich realizację przeznaczamy ok. 3,2 mln zł. I tak na przykład: młodzież z woj. śląskiego będzie mogła w trakcie przeprowadzanych doświadczeń w podziemiach Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu przekonać się, jak ważne jest wykorzystanie wiedzy o zjawiskach fizycznych we współczesnym górnictwie. Z kolei w woj. świętokrzyskim młodzi będą odkrywać, wykorzystując najnowszą technologię, nieznane zabytki ukryte nawet wśród dużych obszarów lasu, a w woj. podkarpackim - badać możliwości zaprojektowania w rejonie Bieszczad bezpiecznych turystycznych tras lotniczych dla pilotów szybowców.

Jestem przekonana, że „Ścieżki Kopernika” sprawią, że młodych ludzi zafascynowanych nauką będzie więcej. Bo otwierają one możliwości niekonwencjonalnego sposobu zdobywania wiedzy, rozwijania zainteresowań i talentów poza formalną edukacją.

Naukowiec Jean Piaget twierdził, że dla większości ludzi edukacja to tworzenie przeciętnych obywateli, a dla niego edukacja to tworzenie wynalazców i artystów, a nie konformistów. Wierzę, że „Ścieżki Kopernika” będą dla wielu młodych ludzi początkiem fascynującej drogi do wybitnej kariery naukowej, a także do kształtowania nietuzinkowej, ciekawej świata osobowości. Mam też nadzieję, że aktywność popularyzatorów nauki zaangażowanych w prowadzenie młodzieży po „Ścieżkach Kopernika” sprawi, że w kraju będzie coraz więcej dynamicznych ośrodków popularyzujących naukę.


Informacja MNiSW o programie "Ścieżki Kopernika"
Trwa ładowanie komentarzy...